Terapia rehabilitacyjna - sposób na szybki powrót do zdrowia oraz dobrego samopoczucia

Złamanie kręgosłupa to bardzo poważny i zagrażający życiu uraz i zdarza się też nad morzem w kurorcie Sopot , a oprócz tego miastach jak Gdynia oraz Gdańsk. Powstaje najczęściej podczas upadków z ogromnej wysokości , a oprócz tego wypadków komunikacyjnych , a dodatkowo skoków na główkę do morza, jeziora. Wielokrotnie uraz ten jest przyczyną długotrwałych modyfikacji, takich jak niedowład kończyn górnych i dolnych.



Dzieje się to w szczególności jeśli został uszkodzony rdzeń kręgowy. Jakie są jednak objawy złamania, na czym polega leczenie i jak wygląda późniejsza rehabilitacja pacjenta ze złamanym kręgosłupem?

Wyróżniamy dwie główne przyczyny złamań kręgosłupa. Pierwszą z nich jest nagły uraz powodujący uszkodzenie kręgosłupa przykładowo. wypadek samochodowy, niefortunny skok do wody. W takiej okoliczności objawy występują natychmiast po zdarzeniu, a zaliczają się do nich
- nagły i mocny ból
- nierzadko utrata przytomności
- wszelkie zaburzenia neurologiczne, tj. osłabienie siły mięśniowej czy drętwienie
- niemiarowe oddychanie i towarzyszący ból
- ograniczenia w ruchomości kręgosłupa
- a nawet paraliż.

Prócz złamań spowodowanych wypadkiem istnieją także złamania spowodowane w przebiegu osteoporozy. W tym przypadku objawy nie muszą wystąpić poza bólem.

Udzielając pierwszej pomocy osobom z podejrzeniem uszkodzenia kręgosłupa, należy pamiętać głównie o tym, by nie edytować pozycji ciała osoby poszkodowanej. Może to bowiem spowodować przesunięcie kręgów, uszkodzenie rdzenia kręgowego, a w efekcie pogorszenie stanu zdrowia chorego.
W takim wypadku bardzo dobrze jest wezwać ratowników medycznych ażeby umieścić pacjenta w kołnieżu ortopedycznym a potem na noszach lub innej podobnej powierzchni, np. drzwiach.

Leczenie urazu jest zależne od rodzaju złamania. W przypadku złamań stabilnych, czyli takich bez dodatkowych obrażeń neurologicznych leczenie nie odbiega zbytnio od leczenia innych złamań. Opiera się na usztywnieniu w celu umożliwienia zrostu kości. Jeżeli zaś złamanie kręgosłupa jest niestabilne i doszło do obrażeń neurologicznych, nieodwołalnie potrzebna jest operacja pacjenta, mająca na celu przywrócenie mu dawnej sprawności. Nieodzownym elementem takiego leczenia jest również długa i kompleksowa rehabilitacja.

Podjęta rehabilitacja, musi być prowadzona przez doświadczonego rehabilitanta. Terapia rehabilitacyjna w tym przypadku jest bardzo skomplikowana i oscyluje w głównej mierze na fizykoterapię, kinezyterapię jak i potem delikatne masaże.
Tak przeprowadzona kuracja, w wielu przypadkach jest jedyną nadzieją pacjenta na odzyskanie sprawności po urazie w zadowalającym stopniu. Trzeba też pamiętać, że takie zabiegi wymagają od pacjenta motywacji i współpracy.

Trauma w plecach jest tak mocnym, że niekiedy po nieprawidłowo przeprowadzonym leczeniu u chorego zostają oczywiste powikłania. Tymi występującymi najczęściej są:

- wszelkie zmiany zwyrodnieniowe
- taka zła ruchomości stawów w obrębie kręgosłupa
- zaburzenia chodzenia
- przewlekła niestabilność w plecach
- utrudnienia oddychania , a dodatkowo kłopoty ze snem


Właśnie dlatego tak ważnym jest wybór odpowiednich lekarzy oraz dodatkowo rehabilitantów. Ewentualną niekompetencję medyków można przypłacić cierpieniem przez resztę życia.
Ponadto, pamiętać należy również o tym, że przebyty uraz kręgosłupa znacznie zwiększa ryzyko kolejnego złamania.
Zobacz: rehabilitacja po artroskopii.